ÚČINKY KYSELINY LISTOVÉ

Kyselina listová je nezbytná pro růst a dělení buněk. Funkce kyseliny listové v organismu úzce souvisí s vitaminem B12. Podílí se v kostní dřeni na krvetvorbě, zejména na vzniku krevních destiček. Oba vitaminy v součinnosti s vitaminem B6 (pyridoxinem) se podílejí na přeměně aminokyseliny homocysteinu na metionin.

Nejzávažnější riziko z nedostatku hrozí plodu na počátku těhotenství. Může dojít ke vzniku některých vývojových vad např. zadnímu rozštěpu páteře.

PŘEDPOKLÁDANÉ ÚČINKY KYSELINY LISTOVÉ.

Kyselina listová:

  • Perikoncepční (před početím a 3 měsíce potom) suplementace kyselinou listovou snižuje až o 70 % výskyt vrozených morfologických vad, především spina bifida (vrozený rozštěp páteře).
  • Kyselina listová se podílí na tvorbě nukleotidů, které jsou nezbytné pro syntézu DNA.
  • Snižuje hladinu homocysteinu v krvi a tím redukuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
  • Snižuje riziko tvorby polypů a karcinomu tlustého střeva, ulcerosní kolitis (zánět tlustého střeva) a Crohnovy choroby.
  • Spolupůsobí při zamezování vzniku zánětu dásní, paradentózy a v prevenci dysplazie (porucha tkáně) děložního krčku.
  • Má zřejmě vliv na kognitivní funkce, zlepšuje náladu, snižuje depresivní stavy a může se podílet na snížení rizika vzniku Alzheimerovy choroby.

Nedostatek kyseliny listové

Projevuje se v tkáních, kde dochází k nejrychlejšímu buněčnému dělení – v kostní dřeni, na sliznicích. Vzniká anemie, která se liší od hypovitaminózy vitaminu B12 tím, že nejsou přítomny neurologické komplikace. Nedostatek vyvolává megaloblastickou anemii (chudokrevnost), změnu funkcí tenkého střeva, duševní únavu.

Nadbytek kyseliny listové

Dávky vyšší než 10 mg/den vyvolávají gastrointestinální (zažívací) obtíže, nespavost, duševní poruchy.