Cvičte racionálně-emoční imaginaci

 

Teď, když jste zahájili boj proti vlastním nevhodným a iracionálním myšlenkám, můžete si dále pomoci tím, že se záměrně naučíte měnit své pocity.

Představte si co nejvěrohodněji sami sebe v situaci, kdy skládáte zkoušku. Nyní si uvědomte svou úzkost. Cítíte, jak se vám zrychluje puls, stoupá krevní tlak, jak vám buší srdce. Jste na pokraji paniky. Naslouchejte svým myšlenkám. Jsou to ty shazovačné iracionální myšlenky, které se vám v takové situaci obvykle vracejí. Řekněte: „Dost!“ Zkuste proti těmto negativním myšlenkám postavit pozitivní, jak jste si to nacvičovali. Záměrně změňte své pocity: teď se uklidňujete. Nyní se podívejte na test před sebou. Představujte si, jak zůstáváte klidní, soustředění a zaujatí. Vydržte chvíli u této scény. Nyní si představujte, jako odpovídáte na test podle svých nejlepších schopností. Nedovolujete rušivým myšlenkám, aby vám vstupovaly do hlavy. Soustředíte se na otázky. Stále se cítíte klidní a správně koncentrovaní. Dokončíte test. Cítíte se dobře.

Toto je technika racionálně-emoční imaginace, neboli REI  (Maultsby, 1971). Jedná se o nahrazování úzkostných reakcí, které si člověk vytváří sám, vhodnými myšlenkami  a pocity, které  usnadňují plnění úkolu. Aby tato technika byla efektivní, vyžaduje každodenní pilné cvičení v délce od 5 do 15 minut. Nakonec  si dokážete zmíněnou scénu představit, aniž budete zažívat počáteční úzkost. Zjistíte, že když bude hrozit reálný test, dokážete změnit svou reakci tak, že od zvýšené úzkosti dospějete ke zvýšené sebedůvěře.