Sociální faktory

 

Společenský tlak

Současné průzkumy uvádějí, že 60 % mladých žen není spokojeno se svým tělem a  obává se nadváhy. Tento postoj je zvláště u mladých žen posilován obrazy v médiích, které mají daleko do skutečnosti a přesto jsou  prezentovány jako ideál. Vyhublá štíhlost je spojována s dokonalostí, osobní spokojeností a společenským úspěchem. Obrovská nabídka dietních přípravků pak dává „rychlý a zaručený“ recept na štíhlou postavu, aniž by ovšem byla zmíněna rizika spojená s hubnutím a hladověním. Časopisy pro ženy obsahují 10x více článků o hubnutí a ubývání na váze než časopisy pro muže. 70 % dotázaných amerických vysokoškolaček přiznalo, že se zvýšily jejich obavy o vlastní vzhled po přečtení časopisu pro ženy. Přitom ve skutečnosti muži nedávají přednost tak hubeným ženám, jak si mladé ženy myslí.

 

Vrstevníci

Výše zmíněné postoje mohou být povzbuzovány mezi vrstevníky a přáteli. Co se „nosí“ je štíhlá až vyhublá chlapecká postava, odhalené ploché bříško a oblečení těsně obepínající postavu bez přebytečného kila.

 

Rodina

Vzory chování a postoje a přesvědčení spojená s jídlem se formují v rodině. Matka, která nejí s rodinou, obsluhuje ostatní a sama jí v ústraní se může stát vzorem pro svou dceru. Uspokojivé vztahy nám pomáhají uspokojovat naše emoční potřeby. Příjemná atmosféra kolem společného jídla s rodinou nebo přáteli uspokojuje kromě tělesného hladu také hlad emoční. Nedostatky v oblasti vztahů mohou být nahrazovány přejídáním, které  má přinést naplnění,  které chybí ve vztazích. V rodinách, kde se vyskytuje porucha příjmu potravy se můžeme častěji setkat s přílišnou kritikou, snahou o dokonalost a obviňováním. To může vést k omezování v jídle, držení diet a izolaci.

 

??? Zamyslete se nad následujícími otázkami:

* Jíte sami, abyste se vyhnuli poznámkám k tomu, co jíte?

* Máte pocity viny a zahanbení nebo se cítíte  být posuzováni, když jíte s ostatními?

* Jíte méně nebo více než obvykle, když se objeví napětí nebo hádka během jídla?

* Jíte tajně, abyste skryli množství nebo druh potravin, které jíte?

 

Následuje několik námětů, jak se lépe dorozumět se svými blízkými:

* Zkuste být otevření.

* Sdělte svým blízkým, jak se cítíte.

* Vyslechněte stanovisko druhé strany.

* Neobviňujte.

 

Více se o asertivním jednání dočtete v oddíle    Zvládání zátěžových situací.