Psychické potíže a průběh onemocnění

 

Neuspokojivý jídelní režim a s ním spojený hlad nebo chuť se přejíst na sebe váží stále větší pozornost a zasahují do každodenního života nemocného. Myšlenky na jídlo, nutkání se přejíst a „neschopnost dosáhnout nemožného“ (nejíst nebo jíst jen málo a hubnout) navozují pocity viny, selhání a deprese, které se přenášejí i do jiných oblastí života. Postupně ubývá energie a zájem o jiné věci než jídlo a tělesný vzhled. Snižuje se tak možnost najít uspokojení v něčem jiném. Přibývá apatie, pocitů viny a společenských problémů.

Většina depresivních příznaků je spojena s obavami o postavu, tělesnou hmotnost a příjem potravy. Dívky, které se přejídají, si jsou často odporné a nenávidí to, co dělají. Vzrůstá zájem o vlastní osobu a problémy a mezi pocity převažuje sebelítost.  Převaha depresivních příznaků ustoupí, když se postižené podaří získat kontrolu nad příjmem potravy a upravit jídelní režim.

I když špatnou náladu a podrážděnost můžete považovat právě za příčinu svých obtíží, vyplatí se, když se nejdříve zaměříte na změnu jídelního chování a nebudete čekat, až se budete cítit lépe. V některých případech může pomoci specifická léčba deprese, která Vás ale nevyléčí z bulimie.