Prevence perfekcionismu

Abyste se vyhnuli tomu, že vás zcela „převálcuje“ perfekcionistický způsob myšlení, vyzkoušejte některé z následujících strategií:

-    Prevence perfekcionismu začíná tím, že řeknete NE nerozumně vysokým nárokům, které vedou jedině k neúspěchu a sebeopovržení.

-    Začněte vědomě pracovat na tom, abyste přibrzdili své perfekcionistické uvažování.

-    Sledujte svůj „vnitřní dialog“ – myšlenky nebo představy, které vám probíhají hlavou. Jaké jsou vaše „vyjeté perfekcionistické koleje“? Černobílé myšlení (v kategoriích dobrý -špatný)? Katastrofické vize (dělání velblouda z komára)? Selektivní pozornost (obviňování se za případné nezdary, ale žádné odměny za úspěchy) ?

-    Pěstujte laskavější, vstřícnější „dialog“ sám se sebou, který vám umožní být sám sobě dobrým přítelem nebo rodičem („Nemůžu umět všechno dokonale. Bude fajn, když si stanovím priority a pak udělám, co bude v mých silách.“)

-    Tento nový způsob uvažování vyžaduje, abyste si zvolili cíle, které jsou snadněji dosažitelné a jsou v mezích vašich možností. Mírněte svá očekávání a přestaňte se zaměřovat na chyby a nedostatky; uvidíte, že vaše výkony i sebeúcta rapidně porostou.

-    Bojujte se svým perfekcionistickým systémem myšlení tím, že se budete od něj záměrně odchylovat (např. odoláte tendenci neúčelně studovat celou noc před zkouškou a pak budete sledovat, jak se věci budou vyvíjet).

-    Utvrzujte se ve svých lidských kvalitách: uznejte, že vaše hodnota nezávisí na jakémkoliv jednotlivém výkonu.

-    Neúspěch je dobrým učitelem a může být zdrojem výrazného osobního růstu. To, že zažíváte neúspěchy a učíte se posuzovat své vlastní možnosti a schopnosti, dokazuje, že máte sílu přijmout životní výzvy. Nikdy se neodsuzujte za to, že se vám něco nepodařilo. Není to fér k sobě samotnému. Pohlížejte na neúspěch jako na to, čím ve skutečnosti je: je to příležitost objevit, že příští úspěch spočívá v jiné strategii nebo jiném směru. Svého příštího cíle dosáhnete, pokud se poučíte ze svých minulých chyb.