Zvládání perfekcionismu

Rozpoznejte rozdíl mezi pocity viny a perfekcionismem

Snaha o sebezdokonalování a pocity viny, pokud se nám nedaří dosahovat svých osobních standardů, jsou velice běžné a silné lidské emoce.

Pocit viny je důležitý. Je to vnitřní poplašné zařízení, které se spustí v okamžiku, kdy jednáme jinak, než jak to odpovídá naší představě o správném chování. Touha vyhnout se výčitkám svědomí pomáhá lidem studovat, svědomitě pracovat a žít a spolupracovat ve společenství ostatních.

Ačkoliv pocit viny obvykle je pozitivní emoce – tím, že nás jemně pošťuchuje k chování, které odpovídá našim vlastním standardům a standardům společenským – perfekcionismus způsobuje, že se pocit viny vymkne zpod kontroly. Když si vytváříme tvrdé a nerozumné požadavky a pak se trestáme za to, že jim nedokážeme dostát, pocit viny se stává škodlivým a sebezničujícím.

 

Snažte se rozlišovat mezi rozumnými a nerozumnými požadavky na sebe sama

Zde jsou některá vodítka, která vám mohou pomoci při rozlišování mezi rozumnými a nerozumnými požadavky na sebe sama:

-    Dokonalost je nedosažitelná. K chybám bude docházet, dokonce nevyhnutelně. Obviňovat se za to, že nezvládáme každý detail ve škole, doma nebo v práci je zbytečné. Neužírejte se. Udělejte, co je ve vašich silách, a jděte dál.

-    Nemůžete být neustále trpěliví a dobře naladění, ani vůči lidem, které máte rádi. Mnozí lidé si připadají strašně, když jsou podráždění nebo netrpěliví, zejména k rodičů, partnerům a dětem. Jejich perfekcionismus jim říká: „Jsem to ale špatný člověk, když se cítím takhle.“ Je normální někdy pociťovat hněv na ty, které máme rádi. Hledejte způsoby, jak mu dát neškodně průchod. Mluvte o věcech, které vás trápí, dříve než se z malých problémů stanou velké. Věnujte se relaxačnímu cvičení. Plánujte si činnosti, které jsou vám příjemné.

-    Pokud jste udělali něco, co je v rozporu s vašimi morálními nebo etickými hodnotami – akceptujte to a nechte to za sebou. Omluvte se, je-li to možné, napravte chybu způsobem, který vám připadne jako vhodný, a pak žijte dál svůj život. Rozmyslete si však, jestli doznání neublíží někomu nevinnému. Řekněte si, že jste to udělali, že to bylo něco, co vás netěší, a že je to za vámi.

 

Chvalte se

Bojujte se svými perfekcionistickými tendencemi. Řekněte si: „Dobrá práce. Dělám, co můžu, vzhledem k situaci, víc už nikdo po mně nemůže chtít.“