Hodnocení perfekcionismu

 

Prvním krokem, abyste mohli něco udělat se svými perfekcionistickými tendencemi, je vyhodnotit míru vašich obtíží. Zamyslete se nad následujícími otázkami:

-    Máte sklon k černobílému myšlení?

-    Stanovujete si své cíle jako něco nezbytně nutného k tomu, abyste sami se sebou byli spokojení, spíše než jako mety, jejichž dosažení by bylo  žádoucí, ale ne nezbytně nutné?

-    Máte sklon dělat si starosti s dosud nevyřešenými budoucími úkoly, aniž byste si připouštěli uznání a úlevný pocit z toho, že jsou úkoly, které jste úspěšně zvládli?

-    Věnujete selektivní pozornost svým chybám a přehlížíte své úspěchy?

-    Kolísá vaše sebehodnocení podle toho, jaký výkon jste zrovna podali?

 

 

Pokud jste odpověděli „ano“ na několik z těchto otázek, perfekcionismus je patrně vaším relativně výraznými rysem, zejména pokud jsou přítomny některé výše popsané ukazatele perfekcionistických obtíží. Můžete se objednat ve studentské poradně, kde poradce dále posoudí míru vašich potíží a probere s vámi, jak nejlépe postupovat při jejich řešení. V řadě případů mírného až středně těžkého perfekcionismu pomůže krátkodobá terapie. Pokud je tento rys neobvykle úporný nebo je součástí psychické poruchy (například kompulzivní porucha osobnosti), poradce vám může pomoci zahájit terapii s otevřeným koncem. Přestože své perfekcionistické tendence budete muset usměrňovat stále, většina lidí dokáže dosáhnout lepší úrovně pochopení sama sebe a sebepřijetí a může se naučit vytvářet efektivní strategie úspěšného zvládání perfekcionistických myšlenek.

 

Pokud jste na většinu otázek odpověděli „ne“ nebo „tak trochu“ spíše než jednoznačně „ano“, můžete míru, do jaké budete zvládat perfekcionistické myšlení, pravděpodobně ještě zvýšit tím, že budete vědomě monitorovat a zpětně si uvědomovat své způsoby uvažování a použijete některou z preventivních strategií uvedených níže.