Změna stravovacích návyků

 

Nehubněte podle diet. Naučte se sestavit  jídelníček s nižším obsahem energie z pro vás dostupných potravin tak, abyste se co nejvíce přiblížili vašim jídelním zvyklostem a pochutnali si. Váš jídelníček  by měl být rozmanitý, aby dodal tělu vše, co  potřebuje.  Pokud u upraveného jídelníčku  setrváte  delší  dobu,  budete  hubnout  přibližně 1/2 kilogramu týdně. Při této rychlosti by vaše váhové úbytky měly být trvalé. 

 

Záznamy  - pomůcka při změně stravovacích návyků

Pokuste se alespoň týden zapisovat  vše, co vložíte do úst. Pokud  se vám to podaří, učinili jste první krok ke změně. To, že jste si vedli záznamy o jídle a nejedli automaticky, možná již přispělo k tomu, že jste jedli o trochu méně než obvykle. Nyní si vezměte své zápisky a  zamyslete se nad  chybami, které děláte. Uvědomte si, zda:

 

·        nejíte velké množství jídla

·        nemáte špatnou skladbu jídla

·        nemáte špatný režim jídla

·        máte dostatek tekutin

·        jíte  z hladu nebo na základě vnějších či vnitřních podnětů

·        máte dostatek pohybu.

 

 I když ze svých záznamů zjistíte více nedostatků, zaměřte se na  jejich  odstraňování  postupně,  nesnažte  se  změnit je najednou.

 

Omezte množství jídla

Zkuste se na jídlo soustředit, nedělejte při jídle jiné činnosti. Jezte pomaleji než jste zvyklí, vychutnejte si jídlo plnými doušky. Mnoho  lidí, kteří  mají  problémy s  nadváhou  jí velmi rychle. Dávají si do úst velká sousta, rychle je polykají a myslí si, že  čím méně času  jídlu věnují, tím  méně toho snědí. To je však zásadní omyl.  Pokud chcete zhubnout, pokuste se jíst jen polovinu toho, co jste byli zvyklí.  Při hubnutí byste však rozhodně neměli mít hlad. Měli byste však rozbít zažité stereotypy, kdy množství zkonzumovaného jídla je ovlivněno někým nebo něčím jiným než  signálem hladu.

Změňte skladbu jídelníčku

Příjem energie u lidí, kteří nemají problémy s nadváhou, by měl být rozvržen zhruba tak, aby 60 % denního energetického příjmu tvořily sacharidy, 28 % tuky a 12 % bílkoviny. U hubnoucích by měl být snížen příjem tuků a jednoduchých sacharidů a na jejich úkor zvýšen příjem bílkovin. Konzumovat byste  měli  především  potraviny energeticky  méně vydatné,  zato však biologicky cenné, což znamená především omezit konzumaci potravin bohatých na živočišné tuky  a sacharidy a zvýšit spotřebu zeleniny.

Při vytváření  správné skladby vaší stravy  můžete vycházet z rozdělení potravin  na pět základních skupin (viz potravinová pyramida v oddíle Výživa):

 

p     pečivo, obilniny, těstoviny, rýže

z     zelenina                                                                                                      

o    ovoce                                                                                                                      

      mléko a mléčné výrobky                            

      maso, masné výrobky, ryby, vejce, luštěniny                 

                                                             

Jak si sestavit jídelníček

Jídelníček by  měl obsahovat potraviny  ze všech uvedených skupin. Konzumovat byste  měli především  potraviny energeticky  méně vydatné,  zato však biologicky cenné:

·      omezte potraviny, které poskytují pouze prázdné jouly, tedy potraviny bohaté na cukry,  tuky (především  živočišné) a alkohol

·      zvyšte spotřebu zeleniny (alespoň 300 g denně), ovoce (200 g denně) a dalších potravin, které jsou cenným zdrojem vlákniny, minerálů a vitaminů (tmavý chléb, obilninové produkty, luštěniny, sója)

·      jako zdroji bílkovin dávejte přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, libovému masu, drůbeži, rybám,  králíku, zařazujte také rostlinné bílkoviny (sója, ostatní luštěniny)

·      denně vypijte alespoň 2 - 3 litry  nízkoenergetických nápojů

·      jezte pravidelně, optimálně 5x denně.

Váš jídelníček vás musí uspokojovat což znamená, že si do něj občas můžete  zařazovat bez pocitů  viny i potraviny,  které jsou pro   redukci   nadváhy   nevhodné,   ale  které  máte rádi. Pomalu vychutnávejte  jejich  malé  množství.   Jen  při  takto  sestaveném jídelníčku  nebudete  při  hubnutí  strádat  a  budete  jej  moci dodržovat  trvale.  Pokud  některý   den  svůj  plánovaný  příjem překročíte,  nic se  nestane.  Další  dny uberte  nebo nadbytečný příjem vykompenzujte  zvýšeným pohybem. Zapamatujte  si, že jedno přejedení  nic neznamená.  Mnohem horší  je dlouhodobé přejídání, kdy  si  chcete  ještě  dopřát,  než  začnete  „od pondělka či od prvního“ hubnout.

 

Režim jídla

Nevhodný jídelní režim je  častou příčinou udržování nadváhy, i když nemáme  nadměrný příjem potravy. Rozložení jídla  v průběhu dne by mělo být následující:  snídaně  by  měla  obsahovat  20  % celkové denní spotřeby, přesnídávka 10 %, oběd 40  % (nebo 35 %), svačina 10 %, večeře  20 %,  případně druhá  večeře 5  %. Když si totéž množství jídla rozdělíte do více dávek, budete hubnout snázeji, než kdybyste ho snědli najednou. Velkou chybou, kterou dělá mnoho obézních je to,  že vynechávají snídani.  Anglický výraz pro snídani - breakfast- znamená   přerušení hladovění. Tělo  je připraveno po dlouhé  noci přijmout  energii, která slouží pro aktivitu celého dne. Jako celodenní zdroj energie tedy  nestačí v rychlosti vypitá  káva se  sušenkou, základem je dobrá snídaně s bílkovinným obsahem.  Je to dobrý start do nového dne a  po takové snídáni zůstane  hladina  cukru v krvi poměrně dlouho  vysoká. Když člověk vynechá  snídani,  hlad  se  postupně zvyšuje, což  si  zpočátku neuvědomujete. Obézní často vynechávají i oběd,  i když  právě snídaně   a oběd  poskytují   energii  pro celodenní aktivitu,  a jedí většinou  jedno vydatné jídlo  denně, a to  až večer.  Když pak  usednou před televizi,  dají  si ještě noční svačinku. Během těchto dvou jídel snědí dohromady v krátkém časovém  úseku  více  než  ti,  kteří  jedí alespoň třikrát denně a nemají problémy s nadváhou.

Správné jídelní návyky nespočívají pouze v tom, že jíte málo, ale že  jíte správně. Když vynecháte  jakékoli jídlo, je nebezpečí, že později  jste už  natolik vyhladovělí,  že pak  sníte větší dávku jídla, obsahující  mnohem více joulů,  než jste ušetřili  tím, že jste během dne některé jídlo vynechali. Důležitým  momentem je též fakt, že pokud tělo necháváte často hladovět, tělo si to pamatuje a  energii přijatou z potravin  si daleko více uloží do  zásobního tuku,  ze kterého lze odebírat energii v době lačnění, než když jíte pravidelně.  Pokuste se tedy změnit tradičně špatné  návyky obézních,  kteří jedí  málo během  první části dne a většinu jídla soustřeďují na druhou  polovinu dne a často jedí i v noci.

Častější příjem potravy je daleko optimálnější i proto, že na strávení požitého pokrmu se spotřebuje určité  množství energie. V důsledku toho se  zvyšuje bazální metabolismus o 20-30 %. To  znamená, že po jídle se výdej energie zvýši za hodinu o 40-80  kJ. Snažte se jíst 5krát denně, nevynechávejte  snídani, večeřet byste  měli nejpozději 4 hodiny před spánkem a pak už jen případně malou, nízkoenergetickou večeři. A na závěr   jedna moudrost z Číny - „Když  se narodíte, je vám dána do  vínku hromada jídla. Až  ji sníte, bude s vaším životem konec.  Takže  s ní  nakládejte  tak,  jak  dlouho  chcete žít.“ Vzpomeňte  si na  toto přísloví,  když si  budete chtít  najednou ukrojit velký krajíc svého  života při „jídelních orgiích“.