Pokyny pro autory časopisu Hygiena

Časopis Hygiena zveřejňuje příspěvky z hygieny, epidemiologie či jiných oborů, které se zabývají ochranou a podporou zdraví a prevencí nemocí, jsou aktuální, přínosné a v souladu s odborným zaměřením časopisu. Strukturou, obsahem a celkovou kvalitou by měly odpovídat dále uvedeným požadavkům.

Publikační etika

Publikační etika časopisu Hygiena vychází převážně z doporučení Committee on Publication Ethics (COPE) a International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE). Přehled minimálních standardů požadovaných časopisem Hygiena naleznete zde, plná znění pak na stránkách obou společností.

Odevzdané rukopisy doplňte prohlášením, že výsledky nebyly dříve publikovány a ani nejsou předloženy jinde. Autor příspěvku odpovídá za respektování autorských práv u převzatých materiálů z jiných publikací či zdrojů. Všechny experimentální práce musí splňovat základní etická doporučení, včetně ochrany osobních údajů.

Typy a rozsah možných příspěvků

  1. Původní výzkumné práce (s vlastním vyšetřovaným souborem či materiálem, rozsah do 15 stran)
  2. Přehledové práce - věnované zpravidla komentovanému popisu současných znalostí o určitém problému (rozsah do 15 stran)
  3. Krátká sdělení (rozsah do 5 stran)
  4. Sdělení z praxe
  5. Diskusní příspěvky (na jakákoliv aktuální relevantní témata, včetně komentářů a reakcí na články)
  6. Zprávy (z odborných společností, z konferencí, osobní zprávy, oznámení apod.)
  7. Recenze

Příspěvky pro suplementa

Časopis Hygiena vydává nepravidelně mimořádná čísla pro zveřejnění jednorázových odborných sdělení (důležité akce nebo aktuální témata v oboru). Požadavek na rukopisy je pořadatel povinen předem s redakcí časopisu dohodnout.

Forma rukopisu a jeho obsah

Rukopis může být v českém či slovenském jazyce a obsahuje tyto základní části:

I. Titulní strana:

  1. Název (rovněž anglicky)
  2. Jména autorů (celé křestní jméno, příjmení)
  3. Název pracoviště autora(ů)
  4. Jméno, adresa a e-mail pro korespondenci s hlavním autorem

II. Souhrn:

  1. Text strukturovaného souhrnu se skládá z částí: Cíle, Metody, Výsledky, Závěry. Délka textu do 250 slov. Strukturovaný souhrn je vyžadován pro původní práce. Rovněž v anglické verzi.
  2. Klíčová slova (5-6), rovněž anglicky.

III. Vlastní text - v případě původní práce má tyto základní oddíly:

  1. Úvod - velmi stručný přehled řešení problému ve světě, formulace cíle vlastní práce
  2. Metodika - podrobný popis pracovních postupů, použitého materiálu, sledovaných souborů a statistických analýz
  3. Výsledky - jen s nezbytnou dokumentací, bez zbytečně rozsáhlých výchozích tabulek, zvolit pouze jeden způsob prezentace: výsledky dokumentovat buď číselně nebo graficky
  4. Diskuse - kritický rozbor možných nejistot v metodách nebo výsledcích a srovnání výsledků se současným stavem poznání
  5. Závěry - stručné shrnutí přínosu práce pro vědu resp. pro praxi
  6. Případná informace o grantu či předchozí publikaci ve formě přednášky, poděkování.

IV. Literatura - doporučený rozsah

Původní práce rozsah do 35 citací, přehledové práce do 50 citací, krátká sdělení do 10 citací.

Snažte se vyvarovat nejčastějších chyb, kterými bývají: obsáhlý úvod bez jasného stanovení cíle práce, popis metodiky neumožňující posoudit spolehlivost výsledků a srovnání s jinými pracemi, příliš rozsáhlá a dublovaná dokumentace, diskuse jako forma prezentace výsledků bez kritického zamyšlení a konfrontace s literaturou, závěry opakující souhrn.

Rozsah příspěvku by ve svém souhrnu (tj. včetně obrázků, grafů a tabulek) neměl přesáhnout rozsah uvedený u jednotlivých typů příspěvků, při použitém řádkování 1,5, velikost písma 12, typ Times New Roman).

Uvádění literatury

V seznamu literatury uvádějte pouze publikace, ke kterým jsou přiřazeny odkazy v textu. Odkazy na citace vyznačujte pořadovými čísly v závorkách, např. (1), a to v pořadí, v jakém se v textu postupně nacházejí. Není vhodné zařazovat citace typu "osobní sdělení", "nepublikovaná data", či práce dosud neotištěné (vyjma elektronicky zveřejněných a opatřených identifikátorem DOI). Je nutné, aby každá citace byla běžně vyhledatelná a dostupná pro čtenáře.

Forma uvádění citací: podle Doporučení International Committee of Medical Journal Editors: Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals: Sample References, v platném znění z roku 2018. Názorné ukázky jednotlivých typů citací naleznete na https://www.nlm.nih.gov/bsd/uniform_requirements.html.

Příklady citací základních typů dokumentů

1. Článek v časopise (do 6 autorů):

Prodinger WM, Polanecký V, Kozáková B, Müllerová M, Mezenský L, Kaustová J, et al. Molecular epidemiology of tuberculosis in the Czech Republic, 2004: analysis of M. tuberculosis complex isolates originating from the city of Prague, South Moravia and the Moravian-Silesian Region. Cent Eur J Public Health. 2006 Dec;14(4):168-74.

2. Monografie:

Murray PR, Rosenthal KS, Kobayashi GS, Pfaller MA. Medical microbiology. 4th ed. St. Louis: Mosby; 2002.

3. Kapitola v knize:

Philips SJ, Whisnant JP. Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: pathophysiology, diagnossis, and management. New York: Raven Press; 1995. p. 465-7.

4. Elektronický dokument (databáze, článek v časopise, monografie na internetu, webová stránka, apod.):

Jablonski S. Online Multiple Congenital Anomaly/Mental Retardation (MCA/MR) Syndromes [database on the Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US). c1999 [updated 2001 Nov 20; cited 2002 Aug 12]. Available from: http://www.nlm.nih.gov/mesh/jablonski/syndrome_title.html.

Zasílání příspěvků

Veškeré příspěvky je třeba dodat v textovém formátu Rich Text Format (.rtf) nebo MS Word (.doc, .docx). Text v souboru neformátujte, nepoužívejte k ukončení řádků klávesu ENTER. Očíslované tabulky a grafy, opatřené legendou, a stejně tak i obrázky v grafickém formátu (.xls, .xlsx, .pdf, .tif, .jpg), ve velikosti i rozlišení vhodném pro tisk, dodávejte v samostatném souboru. Barevné provedení nutno předem konzultovat s redakcí.

Zasláním příspěvku autor souhlasí s jeho zpřístupněním na webové stránce časopisu (v průběhu aktuálního ročníku pouze v rámci předplatného a na vyžádání autorů), vybrané články budou i volně přístupné.

Rukopisy zasílejte na e-mail casopis-hygiena@szu.cz nebo kontaktním formulářem.

Adresa redakce:

Státní zdravotní ústav
Středisko vědeckých informací
Šrobárova 49/48
10000 Praha 10
tel.: +420 267 082 567, +420 267 082 889
e-mail: casopis-hygiena@szu.cz

Přijímání prací a recenzní řízení

Doručení příspěvku autorovi redakce nepotvrzuje. O přijetí či nepřijetí práce rozhoduje redakční rada, a to na základě odborného posouzení nezávislými recenzenty, dle předepsaného systému kritérií. V případě kladného posudku a přijetí je práce zařazena do seznamu prací čekajících na tisk. Autor je o přijetí vyrozuměn a je také požádán o předání konečné verze rukopisu, pokud jsou požadovány drobné nebo formální úpravy. Konečná verze rukopisu musí být zaslána ve dvou podobách: a) ve formě „sledování změn“, kde budou viditelné všechny provedené úpravy rukopisu; b) ve formě „čistopisu“, kde budou již změny přijaty.

V případě, že některý z recenzentů požaduje zásadní přepracování rukopisu, musí být upravený rukopis rovněž zaslán ve dvou výše uvedených podobách. Dále pak zašle autor redakci průvodní dopis, ve kterém buď uvede, že všechny recenzenty navrhované změny a úpravy provedl, nebo vysvětlí, které navrhované změny či úpravy neprovedl, včetně zdůvodnění proč. V případě zamítnutí práce je autor též vyrozuměn.

Pro opravu tiskových chyb jsou mailem zasílány autorům sloupcové korektury, zásadní změny textu přitom nejsou dovoleny. Zkorigované texty je nutno vrátit do sedmi dní po jejich doručení. Po tomto termínu již není možné brát připomínky ke korekturám v úvahu. Redakce si vyhrazuje právo na drobné formální úpravy a na konečnou jazykovou úpravu textu do tisku. Potvrzením korektur autor uděluje souhlas k tisku a k zpřístupnění práce v elektronické verzi časopisu na stránkách časopisu. Rukopisy se nevracejí. Za otištěné příspěvky není poskytován honorář. Korespondující autor článku obdrží výtisk časopisu zdarma a bez speciální objednávky.

Poplatky za uveřejnění

Zpoplatněna jsou sdělení s dedikací grantovým agenturám či jiným sponzorům. Poplatek za uveřejnění článků uvedeného typu činí 1000 Kč. Autoři mohou tuto částku uplatnit jako náklady zahrnuté do plnění grantu. Částku poukáží na číslo účtu redakce poté, kdy obdrží vyrozumění, že práce byla po úspěšném recenzním řízení přijata k publikaci.

Výrobní a ediční harmonogram časopisu Hygiena pro rok 2023

ČísloUzávěrkaExpedice
104.02.202311.03.2023
225.05.202320.06.2023
327.07.202309.09.2023
427.10.202312.12.2023

Vzhledem k tomu, že zaslané práce jsou recenzovány více recenzenty a potom autorem upravovány, musí autoři počítat s určitým zdržením publikace svojí práce. Může být ovlivněno řadou okolností, mj. také množstvím rukopisů připravených k tisku.

Attachments

Download filePokyny_pro_autory_casopisu_Hygiena.pdf

File size: 122.95 kB